Aktualności z Centrum Optymalizacji Energetycznej Przedsiębiorstw (03.10.2024 r.)

Aktualności z Centrum Optymalizacji Energetycznej Przedsiębiorstw (03.10.2024 r.)

Rynek Mocy (RM) powstał w celu stworzenia zachęt inwestycyjnych do budowy nowych i modernizowania już istniejących jednostek wytwórczych przyłączonych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) na mocy ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy.
Pierwsza aukcja mocy, zapewniająca wynagradzanie wytwórcom energii za gotowość dostarczania mocy do sieci, odbyła się w 2018 roku na rok dostaw przypadający w 2021. Od 1 stycznia 2021 roku odbiorcy mogą zatem zauważyć dodatkową opłatę na rachunkach za usługi dystrybucji energii elektrycznej, która ma na celu sfinansowanie RM. Zakłada się funkcjonowanie programu wsparcia dostawców mocy do 2047 roku. W zależności od grupy taryfowej oraz wielkości zużycia rocznego stawki opłaty są zróżnicowane – różne stawki w ramach opłat ryczałtowych dla odbiorców z grupy G oraz C1 o mocy zamówionej do 16 kW oraz jedna stawka, w wybranych godzinach w ciągu doby (7:00-21:59) od poniedziałku do piątku z wyjątkiem świąt, odnosząca się do odbiorców przemysłowych oraz dużego biznesu, a termin ich corocznej publikacji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przypada na koniec września. Do kalkulacji opłaty mocowej uwzględnia się m.in. wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na dany rok, koszty wynikające z kontraktów wieloletnich zawartych w ramach wcześniejszych aukcji czy zmianę zużycia energii elektrycznej przez odbiorców w wybranych godzinach doby.

W dniu 30.09.2024r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawki opłaty mocowej na 2025 rok:
1) dla odbiorców ryczałtowych w zależności od zużycia [PLN/miesiąc, wartość netto]:

2) dla odbiorców nieryczatłowych koszt opłaty mocowej uzależniony będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby w dni robocze, w tym ich indywidualnej krzywej poboru, która wyznacza współczynnik korygujący bazową stawkę ustaloną na poziomie 141,20 zł/MWh (wzrost o ok. 11,42%) dla 2025 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zorganizowały spotkanie informacyjne w ramach nowej usługi – Interwencyjnego Zwiększenia Poboru Mocy (IZP). Usługa polega na dobrowolnym i czasowym zwiększeniu na polecenie OSP poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej (odwrócony DSR). Odbiorcy muszą być przyłączeni do sieci i posiadać aktywny certyfikat ORed. Usługa może być świadczona bezpośrednio PSE przez odbiorcę jeśli posiada 1 MW lub więcej potencjału zwiększenia mocy ALBO poprzez podmiot pośredniczący, tzw. agregatora. Obecnie prowadzony program pilotażowy zakłada przyjmowanie wniosków do 28.02.2025 roku, przy czym maksymalny okres obowiązywania umów obejmuje październik 2024 – marzec 2025. Usługa ma charakter dobrowolny, tzn. nie ma obowiązku składania ofert pomimo podpisanej umowy. W odpowiedzi na wezwanie można złożyć 1 ofertę handlową dla pojedynczego OZP (Okresu Zwiększenia Poboru) trwającego 15 minut obejmującą: moc zwiększenia [MW] w zakresie 1-300 MW i cenę maksymalną jaką dostawca usługi jest gotów zapłacić za 1 MWh energii elektrycznej pobranej z sieci [zł/MWh] w zakresie 0,01-50.000,00 zł/MWh (ceny ujemne zostały wykluczone by nie finansować sobie nimi dystrybucji). W przypadku gdy dostawca usługi zrealizuje zwiększenie poboru poniżej 50%, naliczone zostaną opłaty za nienależyte wykonanie usługi. Brak jest wykluczeń i ograniczeń w relacji z Rynkiem Mocy, a okres świadczenia usługi IZP odnosi się do całego roku (wraz z weekendami i świętami).